ComarEX

KLÍŠŤATA

Klíšťata

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O KLÍŠŤATECH

Klíšťova encefalitida v ČR v roce 2020 – podle okresu pravděpodobné nákazy, počet případů

Mapa ČR

  • Klíšťata v ČR

Po celém světě existuje přes 900 druhů klíšťat, ale v České republice jich najdeme jen 10. Klíště můžeme nalézt kdekoliv. Nežijí pouze v lese, můžeme se s nimi setkat na zahrádce, na louce i u rybníka. Nejvíce se klíšťata však zabydlují v listnatých lesích a na velmi suchých prosluněných místech.

  • Klíšťata jsou velmi odolní paraziti

Klíšťata mají velmi dobrou schopnost držet se svého hostitele díky látce podobné lepidlu, kterou ze sebe vylučují. V průměru se dožívají 3-6 let a bez potravy dokonce přežijí až 200 dní. Klíšťata dokonce zvládají přežít zimu. Najdou si hostitele (drobného savce či ptáka), který jim poskytne ochranu před chladem a potřebnou výživu pro přežití. Navíc jsou schopna přežít až 3 týdny pod vodou, takže nespoléhejte tedy ani na to, že se klíšťata utopí v pračce, když si dáte prát oblečení, které jste měli v přírodě. Dokáží přežít i to.

  • Na rozdíl od komárů, krev sají nejen samice, ale i samci

Klíště během svého života potřebuje ke svému vývoji sát krev od různých druhů hostitelů, a to jak samec, tak i samice. Člověka však mohou ohrozit pouze samičky, pro které je charakteristický červený štítek na zádech.

  • Pozor na nemoci, které může klíště přenášet

Nejspolehlivější ochranou před klíštětem je samozřejmě prevence a následně také očkování. Tak se nebudete muset bát nebezpečných onemocnění. Správným chováním snížíte pravděpodobnost přisátí klíštěte a především snížíte možnost nakažení nebezpečných onemocnění. Pro člověka jsou nejvíce ohrožující klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Při pobytu v přírodě se proto doporučuje nosit pevná obuv, dlouhé nohavice a rukávy a případně ještě světlé a hladké materiály oblečení, na kterých klíště snadno objevíte ještě před přisátím. A nejdůležitější prevencí je používat repelentní přípravky.

http://www.szu.cz/uploads/Epidemiologie/KE/Klistova_enecefalitida_2020_CR_r.pdf

JAK SPRÁVNĚ A BEZPEČNĚ ODSTRANIT KLÍŠTĚ?

Prohlédněte se: Pečlivě prohlédněte celé tělo, pro špatně dostupná místa použijte zrcátko nebo poproste někoho blízkého o spolupráci. Mezi častá místa přichycení klíšťat patří podkolenní jamka, třísla, podpaží, za ušima, u dětí také vlasová pokožka.

Co budete potřebovat: Pokud jste skutečně objevili klíště, připravte si pomůcky k jeho odstranění. Potřebovat budete rukavice, dezinfekční roztok a pinzetu, klíšťky nebo speciální kartu  to vše určené pouze k odstraňování klíšťat. V případě nouze (v přírodě) je možné klíště odstranit jen vytáčením prstem bez jakýchkoli pomůcek. Protože se však zvyšuje riziko infekce, přistoupíme na tuto možnost jen v nouzové situaci. Odstranění klíštěte bychom na druhou stranu neměli zbytečně odkládat, protože s dobou přisátí se také zvyšuje riziko nákazy.

Jak správně odstranit klíště: Natáhněte si rukavice a místo přisátí dezinfikujte. Pak pomocí klíštěk, pinzety nebo speciální karty se zářezy kývejte klíštětem opatrně ze strany na stranu. Po chvíli se klíště uvolní. Po jeho vyjmutí místo opět dezinfikujte.

Když se klíště nepodaří vyndat celé: V případě, že se klíště přetrhne a přední část zůstane v ráně, vyhledejte lékaře.

Jak bezpečně zlikvidovat klíště: Před možnou infekcí se chraňte rukavicemi. Klíště vhoďte do záchodové mísy nebo ho zabalte do kousku papíru a spalte. V žádném případě klíště nedrťte, nemačkejte nebo neštípejte mezi nehty.

Sledujte místo přisátí: V následujících třech týdnech sledujte místo přisátí klíštěte. Malá červená skvrnka je normální, ale pokud se začne zvětšovat nebo uprostřed vybledne, vyhledejte co nejdříve lékaře.
(zdroj: SZÚ)

https://www.klistova-encefalitida.cz/novinky/naucte-se-odstranovat-kliste-spravne-a-bez-rizika-442

Klíště

Pokud máte nějaké další otázky k řadě ComarEX, kontaktujte nás e-mailem nebo na bezplatné infolince, kde vám všechny vaše dotazy rádi a ochotně zodpovíme.

Volejte 800 555 568 nebo pište na e-mailovou adresu comarex@simply-you.cz

Adresa

Swiss Pharmaceutical Investment
Kubelikova 1224/42
130 00 Praha 3 - Žižkov

Holka ComarEX

Tyto stránky vytvořila a za jejich obsah je zodpovědná společnost Swiss Pharmaceutical Investment