ComarEX

KOMÁŘI

Komár

ZE SVĚTA KOMÁRŮ

  • Komáři na území ČR

Na světě existuje přes 3.000 druhů komárů, kteří sají krev teplokrevných živočichů. Ale jen několik druhů saje krev lidskou. V České republice se vyskytuje až 50 druhů a nejvíce z nich najdeme v lesích nebo v okolí řek a vodních ploch. Za nejrozšířenější druhy se u nás považují komár pisklavý, komár obtížný a komár záplavový.

  • Jak dlouho žije komár?

Komáři mají 4 vývojová stádia – vajíčko, larva, kukla a dospělý jedinec. Délka života dospělého komára závisí na různých faktorech, jako je například teplota a vlhkost. Sameček komára pisklavého žije obvykle 7 dní, samičky komárů asi 2 týdny. Přezimovat dokáží ale jen samičky, které ve stavu hibernace přežijí bez potravy až po dobu 6 měsíců. Nejčastěji přezimují v garážích, stodolách, sklepech nebo bytech, a proto se můžeme s komárem setkat i v zimě.

  • Krev sají pouze komáří samičky

Samečci komárů krev nesají, živí se květovým nektarem. Samičky potřebují na rozdíl od samečků sát krev, aby mohly klást vajíčka schopná vývoje. Z krve získávají potřebné proteiny. Když se samička nasaje, několik dní krev tráví a tvoří vajíčka.

  • Čím komáry přitahujeme?

Komáři si nás najdou po pachu. Komáry přitahuje pot a vydechovaný oxid uhličitý, který komáry nabudí k tomu, aby začali v okolí hledat nového hostitele. Často můžeme ale zpozorovat, že někteří lidé jsou dokousaní po celém těle a jiní nikoliv. Nejčastějším terčem bývají děti, korpulentní osoby či těhotné ženy, protože právě díky jejich vyšší tělesné teplotě se vylučuje více oxidu uhličitého.

  • Jaké nemoci může komár přenášet?

Při bodnutí ze sebe komár vylučuje sliny, které působí jako lokální anestetikum, takže člověk často komáří píchnutí necítí hned. Zároveň se slinami však může komár na člověka přenést řadu virů, bakterií či parazitů. Většina nemocí, které mohou komáři způsobit, se naštěstí vyskytují mimo území Evropy, a proto u nás komáří kousnutí doprovází jen otravné svědění.

  • Komár je velmi otravný, ale hlavně vytrvalý

Komáři jsou velmi pomalí, ale vytrvalí letci. Právě rychlým máváním křídel (300 až 600krát za sekundu) vzniká typické vysoké otravné pískání. Při hledání potravy překoná komáří samička v průměru vzdálenost 1 až 15 kilometrů. Jakmile si již najde svou oběť, rychlostí 2 km za hodinu vydrží létat nepřetržitě celou noc.

  • Prevence proti komárům

Ochrana je základem prevence proti bodnutí komárem. Zabraňte hnízdění komárů ve vašem blízkém okolí (vyprázdněte všechny nádoby, ve kterých by se mohla držet voda, protože larvy komárů přežívají ve vodě). Svůj domov chraňte sítěmi proti hmyzu, na noc zavírejte okna a dveře a větrejte pouze při zhaslém světle. A na nechráněné části těla aplikujte repelenty.

Komáři

Pokud máte nějaké další otázky k řadě ComarEX, kontaktujte nás e-mailem nebo na bezplatné infolince, kde vám všechny vaše dotazy rádi a ochotně zodpovíme.

Volejte 800 555 568 nebo pište na e-mailovou adresu comarex@simply-you.cz

Adresa

Swiss Pharmaceutical Investment
Kubelikova 1224/42
130 00 Praha 3 - Žižkov

Holka ComarEX

Tyto stránky vytvořila a za jejich obsah je zodpovědná společnost Swiss Pharmaceutical Investment